DÍLNA S JINDROU ŠTREITEM V BANÁTU VOL.2
(20.- 28.5.2017)

Nachystali jsme pro vás v pořadí druhou dílnu s Jindřichem Štreitem,  v odlehlé české́ vesnici Šumice v rumunském Banátu

České́ vesnice v rumunském Banátu žijí po staletí tradičním způsobem v odlehlých kopcích nedaleko řeky Dunaje. V posledních dvaceti letech se náhle mění dlouhodobě fungující zvyky, pravidla a životní hodnoty. Mladá generace odchází, vesnice se vylidňují a pomalu mizí. S každým dalším rokem se tato změna urychluje.

V pořadí druhá fotografická dílna v této oblasti s fotografem Jindřichem Štreitem si nebere za cíl idealisticky a naivně zaznamenat zastavení v čase, které se v této oblasti Banátu může zdát zvenčí romanticky krásné. Snaží se naopak popsat a zachytit současný život v této oblasti rumunských hor, často plný paradoxů, moderních vymožeností různého druhu, které současná doba nezadržitelně přináší. Dílnu vnímáme jako společnou příležitost vytvořit ucelený obraz výjimečné komunity v nejdále položené banátské vesnici Šumice. Díky její odlehlosti a izolovanosti nebyla tato vesnice zasažena turismem tak, jak je tomu u většiny ostatních českých vesnic v rumunském Banátu.

Vřelé a blízké vztahy s konkrétními rodinami, které jsme zde v minulosti s Jindřichem Štreitem navázali, umožní studentům zažít neobvyklou blízkost, zásadní pro fotografickou práci během dílny. Naším cílem dílny tak nejsou jen a pouze silné fotografie, ale stejným dílem i cenná životní zkušenost, kterou si každý student z této dílny odnese.

Spolupracovat s námi bude opět i Ondřej Žižka z firmy Fotografiks, který bude dohlížet na skenování negativů, jakékoli digitální úpravy, předtiskovou přípravu i samotný tisk – výrobu fotografií na místě. Každý student si z dílny odnese svůj hotový ucelený soubor s fotografiemi, texty a dalšími postřehy.

Pište, volejte, ptejte se na všechno co vás zajímá!

Hlaste se! Budeme rádi.

STÁHNĚTE SI ZDE PLAKÁT K DÍLNĚ. 

 

Uvedené fotografie jsou jen malým střípkem práce jednotlivých studentů z dílny v Šumici 2016.

img_9940 fumikobaw-kopie 087__ci087__5_sumice_portrety_014 13 az6a8154 3 05 l1250052