Přeskočit na obsah
Menu

PŘÍBĚHY SOUČASNÉHO BANÁTU vol. IV

Rok Knihy! ŠUMICE 12.9.– 20.9.2020

zážitková fotografická dílna s Jindřichem Štreitem, Romanem Francem a Gabrielou Kolčavovouv odlehlé české vesnici Šumice v rumunském Banátu

ROK KNIHY! 

Po třech úspěšných ročnících dílna navazuje pod vedením fotografů Jindřicha Štreita, Romana France a Gabriely Kolčavové na dokumentaci života krajanů v odlehlé české vesnici Šumíce v rumunském Banátu. Hlavní důraz a odborné vedení směřují k započetí práce na knize o této české vesnici v rumunských Karpatech a na jejích dílčích kapitolách spojených s místním životem, konkrétními lidmi, typickou krajinou a stěžejními přítomnými tématy, které budou tvořit její jednotlivé obrazové i textové části. Smysl publikace vidíme v uchování paměti vzácného místa i jeho obyvatel a jejího věnování místní komunitě.

Dílnu vnímáme jako společnou příležitost vytvořit ucelený obraz výjimečné komunity v nejdále položené banátské vesnici Šumice. Díky své odlehlosti a izolovanosti nebyla tato vesnice zasažena turismem tak, jak je tomu u většiny ostatních českých vesnic v rumunském Banátu.

Vřelé a blízké vztahy s konkrétními rodinami, které jsme zde v minulých letech s Jindřichem Štreitem navázali, umožní studentům zažít neobvyklou blízkost, zásadní pro fotografickou práci během dílny. Naším cílem tak nejsou jen a pouze silné fotografie, ale stejným dílem i cenná životní zkušenost, kterou si každý student z této dílny odnese.

 

  • Bydlení a jídlo přímo v rodinách. Zapojení se do každodenního života místních obyvatel.
  • Dílna je otevřena nejen digitální, ale i analogové technice bez omezení. K dispozici bude vyvolání černobílých filmů přímo na místě a jejich kvalitní skenování, předtisková příprava a tisk pod vedením Ondřeje Žižky z firmy Fotografiks.
  • Studenti budou každodenně zpracovávat konkrétní úkoly a střádat vizuální, textové a poslechové záznamy a na vybraná témata připravované publikace. Již tradičně si každý z účastníků bude mít možnost vést paralelně vlastní deník, ze kterého vznikne kompaktní album složené z jednotlivých částí dílny. Každý student si tedy z dílny odnese svůj hotový ucelený soubor s fotografiemi, texty a dalšími postřehy.
  • Součástí dílny budou inspirativní přednášky, každodenní konzultacenad vlastními fotografiemis Jindřichem Štreitem, Gabrielou Kolčavovou a Romanem Francem a společné projekce a debaty.

 

POČET STUDENTŮ: 10

CENA: 24 900,- KČ

Cena zahrnuje: kurzovné, veškerou dopravu a ubytování s plnou penzí, vyvolávání i digitalizaci černobílých negativů na místě, možnost kvalitního skenování, digitální úpravy fotografií, předtiskové přípravy a samotný každodenní tisk fotografií pod vedením Ondřeje Žižky.

V ceně dílny je zahrnutý také kvalitní fotografický papír pro digitální tisk a všechny další materiály potřebné k přípravě knižního alba, včetně chemikálií pro negativní vyvolávání ve fotokomoře.

 

Odjezd společnou dopravou z Brna 12. 9. 2020 v 6:00 h ráno a příjezd zpět do ČR  20.9. 2020 kolem 17:00.

STÁHNĚTE SI ZDE PLAKÁT K DÍLNĚ. 

 

Přihlášky na dílnu na čísle 777 118 304 nebo na emailu: roman@romanfranc.cz

 

Uvedené fotografie jsou jen malým střípkem práce jednotlivých studentů z předchozích dílen v Šumici!